fizyka wzory prawa zadania teoria, chemia teoria zadania wzory, modelarstwo szkutnicze
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Fizyka: Przyrządy optyczne

 teoria Przyrządy optyczne

Pobierz program Fizyka: Przyrządy optyczne


Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA,
 
 
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce…Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli.
 


Dodatkowo możesz go wzbogacić innym materiałem. Patrz do:


Przykładowy zrzut działającej aplikacji
 
ściąga na telefon komórkowy
 


Przyrządy optyczne.

Wady soczewek
 
Aberracja sferyczna soczewki skupiającej polega na silniejszym załamaniu promieni brzegowych niż promieni środkowych. Wskutek tego promienie biegnące równolegle do osi przecinają się po załamaniu nie w ognisku soczewki, lecz w różnych punktach leżących przed i za ogniskiem. Obraz przedmioty jest nieostry. Wadę usuwa się przesłonami (diafragmy), które eliminują promienie brzegowe. Stosuje się również układy złożone z dwóch soczewek- skupiającej i rozpraszającej. Aberracje sferyczna zmniejsza się również przez odpowiedni dobór promieni krzywizny. Soczewki dwuwypukłe mają najmniejszą aberrację, gdy jeden z promieni jest sześciokrotnie większy niż drugi.
 
fizyka ściąga na komórkę
 
Aberracja chromatyczna jest spowodowana rozszczepieniem przechodzącej przez soczewkę wiązki światła białego- promienie o różnych długościach fal przecinają się w różnych punktach osi optycznej. Uzyskany obraz składa się z wielu niepokrywających się różnobarwnych obrazów. Obraz fioletowy leży bliżej soczewki niż obraz czerwony.
 
fizyka ściąga na komórkę
 
W celu usunięcia tej wady stosuje się układ achromatyczny złożony z dwóch lub kilku soczewek, wykonanych ze szkła o różnych wartościach dyspersji średniej.
 
Astygmatyzm to wada polegająca na tym, że promienie padające w dwóch prostopadłych płaszczyznach są ogniskowane w różnych punktach. Wywołuje obraz nieostry i zniekształcony.
 
Oko- jest to narząd wrażliwy na bodźce świetlne i zbudowane jest z:
-twardówki
-rogówki
-tęczówki
-źrenicy
-soczewki oka
-siatkówki - tu powstają rzeczywiste, pomniejszone i odwrócone obrazy oglądanych przedmiotów

 
Odległość dobrego widzenia- jest to najmniejsza odległość przedmiotu od oka, przy której widzimy go jako ostry. Dla zdrowego oka przyjmuje się tą odległość równą 25cm.
 
Wady wzroku
 
-dalekowzroczność- soczewka oka ulega spłaszczeniu, staje się mniej elastyczna, obraz przedmiotu powstaje za siatkówką. Korekcja wady odbywa się przez stosowanie soczewki skupiającej, która przesuwa obraz na siatkówkę.
 
-krótkowzroczność- obraz przedmiotu powstaje przed siatkówką. Korekcja wady odbywa się przez stosowanie soczewki rozpraszającej, która przesuwa obraz na siatkówkę.
 
Lupa to najprostszy przyrząd optyczny zbudowany z soczewki skupiającej o krótkiej ogniskowej. Uzyskane obrazy są kilkukrotnie powiększone, pozorne i proste
 
fizyka ściąga na komórkę
 
fizyka ściąga na komórkę
 
Mikroskop to przyrząd służący do oglądania małych, niewidocznych gołym okiem przedmiotów. Daje powiększenia większe niż lupa. Składa się z układu soczewek: obiektywu i okularu. Obiektyw wytwarza obraz rzeczywisty, powiększony i obrócony. Okular pełni rolę lupy i powiększa obraz utworzony przez obiektyw. Powstaje obraz pozorny, powiększony i prosty.
 
fizyka ściąga na komórkę
 
fizyka ściąga na komórkę
 
Zdolność skupiająca (zdolność zbierająca, moc optyczna) - wielkość definiowana dla pojedynczych soczewek i dla układu optycznego, oznaczająca odwrotność ogniskowej soczewki lub układu. Jednostką zdolności skupiającej jest dioptria (1D). Soczewki skupiające maja zdolność skupiającą dodatnią, a rozpraszające- ujemną.
 
fizyka ściąga na komórkę
 

 
Aplikacje na Androida

Okręty- bitwa morska
okręty gra sieciowa
Darmowa aplikacja na Androida
Kalkulator jednostek fizycznych
Kalkulator jednostek fizycznych (tablet, smartfon, telefon)
Znaki drogowe.
znaki drogowe na telefon, tablet, smartfon
Darmowa aplikacja na Androida
Saper (512x512 p__l)
Saper (512x512 p__l)
Darmowa gra logiczna
MACHO. KAMIENNA LEGENDA
MACHO. KAMIENNA LEGENDA
MACHO. STONE LEGEND
Game 2d for Android
Geometria. Wzory
geometri kalkulator wzory figur bryl