fizyka wzory prawa zadania teoria, chemia teoria zadania wzory, modelarstwo szkutnicze

Fotometria. Natężenie światła

Źródło światła

Źródło światła, to ciała o wysokiej temperaturze, które wysyłają promieniowanie świetlne kosztem swojej energii wewnętrznej.

Natężenie (światłość)

Natężenie światła (światłość) standardowo oznacza się symbolem (I). Wielkośc ta wyraża moc promieniowania świetlnego wysyłanego przez źródło. Jednostka kandela (cd)

Kandela

Kandela jest światłością, z jaką promieniuje w kierunku prostopadłym pole powierzchni 1/600000 m2 ciała doskonale czarnego o temperaturze krzepnięcia platyny pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym (101 325 Pa)

Kąt bryłowy

Kąt bryłowy, jest miarą rozwartości powierzchni stożkowej o wierzchołku w punkcie O; miara kata bryłowego jest stosunek pola powierzchni wycinka kuli o środku w wierzchołku kąta bryłowego do kwadratu promienia kuli.
kąt bryłowy

Strumień świetlny

Strumień świetlny, to energia promieniowania świetlnego przechodząca w jednostce czasu przez powierzchnię. Jednostką strumienia świetlnego jest lumen (lm)
strumień świetlny

Oświetlenie (natężenie oświetlenia)

Oświetlenie (natężenie oświetlenia), jest to stosunek padającego prostopadle na powierzchnię strumienia świetlnego do pola tej powierzchni
oświetlenie

Oświetlenie powierzchni kulistej

Oświetlenie powierzchni kulistej prostopadłej do promieni wysyłanych przez punktowe źródło światła, jest wprost proporcjonalne do światłości i odwrotni proporcjonalne do kwadratu odległości powierzchni od źródła.
oświetlenie powierzchni

Oświetlenie powierzchni nieprostopadłej


oświetlenie powierzchni nieprostopadłej

Fotometr

Fotometr, to przyrząd służący do pomiarów natężenia źródła światła; jego działanie polega na porównaniu natężenia badanego źródła z natężeniem żarówki wzorcowej. Składa się on z równoramiennego pryzmatu o białych ścianach umieszczonego wewnątrz poczernionej oprawki, oraz ze znajdujących się po obydwu stronach tej oprawki dwóch źródeł światła. Jedno ze źródeł jest źródłem wzorcowym ( o znanym natężeniu światła) drugie jest źródłem badanym. Źródło badane ustawia się w takiej odległości od pryzmatu, aby uzyskać jednakowe oświetlenie obydwu powierzchni pryzmatu.
fotometr
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz