Moment siły i moment bezwładności
Bryła sztywna (ciało sztywne)
jest to ciało, którego cząstki składowe zachowują względem siebie stałe odległości. W pojęciu tym zaniedbujemy ruch drgający atomów oraz cząstek względem siebie.Moment siły (moment obrotowy)
to iloczyn wektorowy promienia wodzącego r (o początku w punkcie O i końcu w punkcie przyłożenia siły) oraz siły F
Jest to wielkość wektorowa. Zaczepiona jest w punkcie O (początku promienia wodzącego), a jego jej kierunek jest prostopadły do kierunku płaszczyzny wyznaczonej przez wektor (F) i promień wodzący (r). Zwrot wektora momentu siły określa się zgodnie z reguła śruby prawoskrętnej.

Jednostką momentu siły jest Nm (niutonometr). Jednostka ta jest zdefiniowana analogicznie jak dżul (jednostka energii). Uwaga: są to dwie różne jednostki!
Moment bezwładności
jest to wielkość skalarna określająca bezwładność ciała w ruchu obrotowym względem określonej osi obrotu. Im większy moment bezwładności, tym trudniej jest zmienić ruch obrotowy ciała (zwiększyć lub zmniejszyć prędkość kątową ciała)
Moment bezwładności układu dwóch punktów materialnych
jest sumą momentów bezwładności każdego z tych punktów
Moment bezwładności dla całej bryły
składającej się z dowolnej liczby elementów
Twierdzenie Steinera
omawia, w jaki sposób znaleźć moment bezwładności bryły względem dowolnej osi, jeżeli znany jest moment bezwładności względem osi równoległej i przechodzącej przez środek tej bryły
Pręt- moment bezwładności

Pierścień cienkościenny- moment bezwładności

Walec- moment bezwładności

Walec wydrążony (rura)-moment bezwładności

Kula- moment bezwładności

Sfera cienkościenna- moment bezwładności
