fizyka wzory prawa zadania teoria, chemia teoria zadania wzory, modelarstwo szkutnicze

Przyrządy optyczne.

Wady soczewek

Aberracja sferyczna soczewki skupiającej

Aberracja sferyczna soczewki skupiającej polega na silniejszym załamaniu promieni brzegowych niż promieni środkowych. Wskutek tego promienie biegnące równolegle do osi przecinają się po załamaniu nie w ognisku soczewki, lecz w różnych punktach leżących przed i za ogniskiem. Obraz przedmioty jest nieostry. Wadę usuwa się przesłonami (diafragmy), które eliminują promienie brzegowe. Stosuje się również układy złożone z dwóch soczewek- skupiającej i rozpraszającej. Aberracje sferyczna zmniejsza się również przez odpowiedni dobór promieni krzywizny. Soczewki dwuwypukłe mają najmniejszą aberrację, gdy jeden z promieni jest sześciokrotnie większy niż drugi.
aberracja sferyczna soczewki skupiającej

Aberracja chromatyczna

Aberracja chromatyczna jest spowodowana rozszczepieniem przechodzącej przez soczewkę wiązki światła białego- promienie o różnych długościach fal przecinają się w różnych punktach osi optycznej. Uzyskany obraz składa się z wielu niepokrywających się różnobarwnych obrazów. Obraz fioletowy leży bliżej soczewki niż obraz czerwony.
aberracja chromatyczna
W celu usunięcia tej wady stosuje się układ achromatyczny złożony z dwóch lub kilku soczewek, wykonanych ze szkła o różnych wartościach dyspersji średniej.

Astygmatyzm

Astygmatyzm, to wada polegająca na tym, że promienie padające w dwóch prostopadłych płaszczyznach są ogniskowane w różnych punktach. Wywołuje obraz nieostry i zniekształcony.

Oko

Oko, jest to narząd wrażliwy na bodźce świetlne i zbudowane jest z:
-twardówki
-rogówki
-tęczówki
-źrenicy
-soczewki oka
-siatkówki - tu powstają rzeczywiste, pomniejszone i odwrócone obrazy oglądanych przedmiotów

Odległość dobrego widzenia

Odległość dobrego widzenia, jest to najmniejsza odległość przedmiotu od oka, przy której widzimy go jako ostry. Dla zdrowego oka przyjmuje się tą odległość równą 25cm.

Wady wzroku

dalekowzroczność

- soczewka oka ulega spłaszczeniu, staje się mniej elastyczna, obraz przedmiotu powstaje za siatkówką. Korekcja wady odbywa się przez stosowanie soczewki skupiającej, która przesuwa obraz na siatkówkę.

krótkowzroczność

- obraz przedmiotu powstaje przed siatkówką. Korekcja wady odbywa się przez stosowanie soczewki rozpraszającej, która przesuwa obraz na siatkówkę.

Lupa

Lupa, to najprostszy przyrząd optyczny zbudowany z soczewki skupiającej o krótkiej ogniskowej. Uzyskane obrazy są kilkukrotnie powiększone, pozorne i proste
konstrukcja obrazu w lupie
wzór powiększenie lupy

Mikroskop

Mikroskop, to przyrząd służący do oglądania małych, niewidocznych gołym okiem przedmiotów. Daje powiększenia większe niż lupa. Składa się z układu soczewek: obiektywu i okularu. Obiektyw wytwarza obraz rzeczywisty, powiększony i obrócony. Okular pełni rolę lupy i powiększa obraz utworzony przez obiektyw. Powstaje obraz pozorny, powiększony i prosty.
konstrukcja obrazu w mikroskopie
wzór powiększenie mikroskopu

Zdolność skupiająca

Zdolność skupiająca (zdolność zbierająca, moc optyczna), to wielkość definiowana dla pojedynczych soczewek i dla układu optycznego, oznaczająca odwrotność ogniskowej soczewki lub układu. Jednostką zdolności skupiającej jest dioptria (1D). Soczewki skupiające maja zdolność skupiającą dodatnią, a rozpraszające- ujemną.
wzór zdolność skupiająca
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz