fizyka wzory prawa zadania teoria, chemia teoria zadania wzory, modelarstwo szkutnicze
twotrzenie gier 2d uniwersalny żołnierz gry 2d 10.jpg

Pobierz kod Uniwersalny żałnierz Świata 2D - część 1

UNIWERSALNY ŻOŁNIERZ ŚWIATA 2D- część 1

twotrzenie gier 2d uniwersalny żołnierz gry 2d 10.jpg
Ponownie witam wszystkich zainteresowanych tworzeniem prostych gier 2D. W tym arcie chciałbym przedstawić pomysł tworzenia (jak w temacie) uniwersalnych żołnierzy a raczej ich duszków. Powyższy rysunek przedstawia nieskomplikowaną (właściwiej by było prymitywną) aplikację budującą takich żołnierzy.

Idea pomysłu

Pomysł opiera się na takim założeniu: w zasobach grafiki mamy pliki z obrazami ludzkich korpusów, głów, broni i tarcz. Powiedzmy zorganizowanych w klatkach 32x32 piksele

twotrzenie gier 2d uniwersalny żołnierz gry 2d 11.jpg

Naszego żołnierza chcemy tworzyć tak jak byśmy chcieli go budować z części. Osobna klatka na korpus, głowę , broń, tarczę . Najlepiej przedstawię to tym rysunkiem:

twotrzenie gier 2d uniwersalny żołnierz gry 2d 12.jpg

Co nam daje takie podejście?
1. możemy utworzyć na przykład drużynę muszkieterów, którzy różnią się twarzą czyli mniejszym zasobem grafiki utworzymy setki różnych duszków (spada nam pamięć przeznaczona na zasoby)
2. łatwość przypisywania do duszka nowych broni, tarcz podczas trwania gry, konkretnie gracz zdobywa większe umiejętności; oczywiście nasz bohater może też tracić broń
3. ... w tej chwili inne zastosowania do głowy mi nie przychodzą

Wady:
1. trzeba dobrze zgrać ze sobą położenia obrazów w kolejnych
2. duszek gracza nie składa się z jednego obrazka tylko z kilku

Wada nr 2 nie jest wynikiem kłopotów programistycznych czy też zagmatwania kodu lub jego nadmiernego rozrostu. Problem tkwi gdzie indziej. Jeżeli każdą część duszka potraktujemy jako potomka klasy TSprite, to należy liczyć się z tym ze dla każdej takiej części będzie osobno wykonywana procedura Draw, Move, Dead, Collision. Proszę zobaczyć na ciało procedury "zegara" gry.
Tu chciałbym jeszcze raz podkreślić że w programowaniu obiektowym dla nie ma sensu wykonywać pętli po każdym duszku. To tylko spowalnia grę. W OMEDZE rysowaniem, przesuwaniem, uśmiercaniem i kolizjami zajmuje się TOmegaSprite (podobnie jak i w DelphiX).
Wracam do tematu...Czyli jeden żołnierz będzie traktowany tak jak byśmy mieli do czynienia z czterema.

Ale jest na to rada.

Model uniwersalnego żołnierza...

będzie się składać:
" korpus to klasa TSprite
" głowa, bron i tarcza to tylko rysunki

Czyli korpus będzie reagował na Move, Draw, Dead, Collision pozostałe części są tylko rysunkami które są wyświetlane w procedurze Draw korpusu poleceniem:

OmegaImageList.ImageList.Items[ ].Draw(x,y,...)Jedynie musimy zadecydować jaka część będzie pierwsza rysowana. Otóż jeżeli widzimy kogoś idącego na Wschód to jego lewe ramie jest nie widoczne. Przyjmując, że nasz uniwersalny żołnierz jest praworęczny, to tarcze będzie nieść na lewym ramieniu...Inaczej mówiąc o kolejności wyświetlania części naszego duszka będzie decydować jego kierunek ruchu.
Poniżej przedstawiam procedurę

procedure tZolnierz.RysujNaWschod;
begin
//Tarcza,Korpus,Glowa,Bron
if fIdObrazTarcza>-1 then
OmegaImageList.ImageList.Items[fIdObrazTarcza].Draw(Round(x),Round(y), Round(fIdKlatkaTarcza+fIDAnimacji+fOffSetKierunku));
inherited Draw;//standardowa procedura rysujaca - tu bedzie rysowac korpus
if fIdObrazGlowa>-1 then
OmegaImageList.ImageList.Items[fIdObrazGlowa].Draw(Round(x),Round(y-16), Round(fIdKlatkaGlowa+fIDAnimacji+fOffSetKierunku));
if fIdObrazBron>-1 then
OmegaImageList.ImageList.Items[fIdObrazBron].Draw(Round(x),Round(y), Round(fIdKlatkaBron+fIDAnimacji+fOffSetKierunku));
end;Procedury rysowania w zależności od kierunku ruchu są umieszczone w procedure tZolnierz.Draw; Nie będę szczegółowo analizował tych procedur, pozostawiam to tobie czytelniku. Jedynie chciałbym zwrócić uwagę na tego typu warunek

if fIdObrazTarcza>-1 then....Ten warunek da nam łatwość oprogramowania zmian postaci. Na przykład gracz traci tarczę lub ją zmienia ale o tym decyduje ta zmienna: fIdKlatkaTarcza (oczywiście dla tarczy)


Zapis modelu żołnierza

Odbywa się w pliku tekstowym . W dolnym prawym rogu aplikacji są umieszczone odpowiednie przyciski oraz lista utworzonych modeli. Można kliknięciem myszki takie modele wybierać. Dane w pliku są zapisywane wierszami (każdy wiersz to osobny model) według schematu:

{indeks korpusu}spacja{indeks głowy}spacja{indeks broni}spacja{indeks tarczy}

Indeksy obrazów zasobów grafiki zapisanych w OmegaImageList nie przechowuję ponieważ jest to poglądowa aplikacja. W rzeczywistym rozwiązaniu należało by przechowywać te indeksy lub lepiej nazwy zasobu. Będziemy mieć większą elastyczność przy dodawaniu nowych obrazów. Pewnie ktoś może zarzucić temu rozwiązaniu, ze polecenie Find będzie działać wolniej. Tak to prawda. Ale należy je użyć tylko raz w momencie tworzenia całej postaci po odczycie danych z pliku i zapamiętać indeks takiego zasoby.

A jak zapamiętać? Robić jakieś liczniki? Nie to tylko pogmatwa sprawę

Rozwiązanie jest proste. Wystarczy odczytać co jest zapisane w

OmegaImageList1.ImageList.Find('bron').ID

OMEGA jest fajna...na jeziorze też szybko śmiga

No to tyle w części pierwszej. W części drugiej planuję przedstawić model ruchu, kolizji i akcji zabierania broni Ruch i kolizja będzie oparta na modelu ruchu borostwora z Wędrówek w świecie 2D

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz