fizyka wzory prawa zadania teoria, chemia teoria zadania wzory, modelarstwo szkutnicze

Obliczenia zadań z fizyki

Wyznacz zwrot siły działającej na przewodnik w podanych niżej przypadkach(a, b, c, d) (zobacz rozwiązanie)

Jak odchyli się, wpadając w zaznaczone na rysunku pole magnetyczne proton a jak elektron? (zobacz rozwiązanie)

Jak odchylą się (narysuj tory) cząstki wpadającej w pole magnetyczne przedstawione na rysunku a i b? (zobacz rozwiązanie)

Cząstka alfa wpada w pole magnetyczne o indukcji B=0,02T prostopadle do kierunku wektora indukcji B i zatacza okrąg o promieniu R=0,2m. Oblicz energię cząstki (w keV). (zobacz rozwiązanie)

Oblicz częstotliwość zmian pola elektrycznego w cyklotronie, za pomocą którego przyspieszane są protony. Indukcja stosowanego pola magnetycznego wynosi B=1,2T. (zobacz rozwiązanie)

Jaki będzie promień okręgu zataczanego przez cząstkę alfa w polu o indukcji B=10T, jeżeli energia cząstki E=10MeV? Cząstka wpada w pole magnetyczne prostopadle do kierunku wektora indukcji magnetycznej B. Zadanie traktujemy nierelatywistycznie. (zobacz rozwiązanie)

Oblicz stosunek promieni, jakie zatoczą cząstka alfa i proton, jeżeli ich energie są jednakowe, a cząstki wpadają w to samo pole magnetyczne prostopadle do kierunku wektora indukcji magnetycznej B. (zobacz rozwiązanie)

Deuteron i proton, po przejściu w próżni różnicy potencjałów U=500V, wpadają w jednorodne pola magnetyczne prostopadle do kierunku wyznaczonego przez wektory indukcji magnetycznej. Jaki musiałby być stosunek wartości indukcji magnetycznej tych pól (Bp/Bd),aby obie cząstki zatoczyły okręgi o jednakowych promieniach? (zobacz rozwiązanie)

Po przejściu w próżni różnicy potencjałów U=500V proton wpada w jednorodne pole magnetyczne prostopadle do linii tego pola i zatacza okrąg o promieniur=0,2m.Oblicz wartość indukcji pola magnetycznego. (zobacz rozwiązanie)

Proton poruszający się z szybkością v=10^5m/s wpada w jednorodne pole magnetyczne o indukcji B=0,4T pod kątem alfa =45 st.do kierunku wektora indukcji magnetycznej B. Oblicz promień i skok śruby, po której będzie się poruszał proton. (zobacz rozwiązanie)

Jaką szybkość ma proton, jeżeli bez odchylenia od swojego pierwotnego kierunku przechodzi przez układ wzajemnie prostopadłych pól: magnetycznego o indukcji=2T i elektrycznego o natężeniu E=10^3V/m. Proton porusza się w kierunku prostopadłym zarówno do wektora E, jak i B. (zobacz rozwiązanie)

Oblicz wartość indukcji pola magnetycznego w środku kwadratu w podanych na rysunku a, b, c przypadkach, jeżeli natężenie prądu w drutach wynosi I=1A, a długość boku kwadratu a=0,1m. Zakładamy, że przewodniki są nieskończenie długie. Strzałki pokazują, w która stronę płynie prąd. (zobacz rozwiązanie)

Na metalowych szynach ustawionych pod kątem alfa=30st. do poziomu położono miedziany pręt o średnicy 2r=4mm. Pole magnetyczne, którego wartość indukcji B=1T jest prostopadłe do podstawy tak utworzonej równi. Jaki powinno być natężenie prądu płynącego przez pręt, aby pozostał on w spoczynku? Tarcie pomijamy. Gęstość miedzi 8933kg/m^3. W którą stronę musi płynąć prąd elektryczny, aby mógł być spełniony warunek postawiony w zadaniu? (zobacz rozwiązanie)

W polu magnetycznym, którego linie mają kierunek poziomy, a wartość wektora indukcji B=0,2T,umieszczono pręt miedziany. Kierunek wyznaczony przez pręt, także poziomy, tworzy z kierunkiem wektora kąt prosty. Oblicz natężenie prądu, który musiałby płynąć przez pręt, aby siła elektrodynamiczna zrównoważyła siłę ciężkości. Średnica pręta 2r=2mm.Gęstośc miedzi8933kg/m^3. (zobacz rozwiązanie)

Oblicz maksymalny moment siły, który działa na kwadratową ramkę o boku a=0,1m wykonaną z przewodnika. Ramkę umieszczamy w polu magnetycznym, którego wartość indukcji B=10T. W ramce płynie prąd o natężeniu I=1A. (zobacz rozwiązanie)

W polu magnetycznym, którego indukcja ma wartość B=10^-3T prostopadle do wektora indukcji ułożono metalowe szyny. Odległość pomiędzy nimi wynosi l=0,2m.Szyny połączono ze źródłem stałego napięcia. W chwili, gdy na szyny położono pręt o masie m=0,02kg popłyną nim prąd o natężeniu I=5A.Oblicz przyspieszenie, z jakim zaczął poruszać się pręt. Opory ruchu pomiń. Jaki jest zwrot siły działającej na pręt. (zobacz rozwiązanie)

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz